۱۳۹۷ دوشنبه ۲۳ مهر ساعت : 14:38 بوقت تهران
کد: 19343-3622      تاریخ ایجاد: ۱۳۹۶ يکشنبه ۲۳ مهر   تعداد بازدید : 1197

همایش بزرگ تجارت ایران و عراق برگزار شد.

همایش بزرگ تجارت ایران و عراق به همت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق و با همکاری دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران روز یکشنبه 23 مهر ماه در سالن اجلاس سران تهران آغاز شد.

این همایش با هدف ایجاد ارتباطات تجاری B2B و تجلیل از شرکت های پیشتاز در حوزه صادرات به عراق و با حضور هیئت های عالی رتبه عراقی از مقامات دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق به مدت دو روز در تهران برگزار می شود.

 

در این همایش 2 روزه معاون وزیر بازرگانی، معاون وزیر صنعت، مشاور ارشد نخست وزیر عراق و مشاور عالی رئیس بانک مرکزی عراق، همچنین مدیرکل خاورمیانه شورای عالی امنیت ملی و مدیرعامل بورس کالای ایران به عنوان سخنرانان کلیدی سخنرانی خواهند کرد.

در افتتاحیه این همایش دو روزه که با هدف ایجاد ارتباطات تجاری B2B و تجلیل از شرکت‌های پیشتاز در حوزه صادرات به عراق برگزار شد، دکتر محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت زمانی برگزاری این همایش، شکست داعش در عراق و فرا رسیدن زمان مناسب فعالیت‌ها و ارتباطات اقتصادی ایران و عراق گفت: «دولت ما اهل علم و عمل است و نقش دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران به عنوان یک مرجع علمی در ارتباط با اتاق بازرگانی ایران به عنوان یک مرجع عملی ستودنی است و ایران به عنوان یکی از همسایگان اصلی عراق، بر وحدت ملی و حفظ تمامیت و یکپارچگی این کشور تاکید دارد و آن را لازمه توسعه همه جانبه عراق می‌داند».

 

"یحیی آل اسحاق" رئیس اتاق مشترک بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران و عراق در این نشست، با اشاره به پیش بینی دستیابی ایران و عراق به تجارت 20 میلیارد دلاری، خاطر نشان کرد: تهران و بغداد در عرصه های سیاسی، امنیتی و نظامی فعالانه تلاش دارند اما انتظار می رود روابط اقتصادی نیز همپای این روابط توسعه یابد.

آل اسحاق، همچنین مسائل بانکی، حمل و نقل، صدور روادید، رقابت ها و گمرک را عمده مشکلات موجود اقتصادی بین ایران و عراق برشمرد.

"سعید اوحدی" دبیر توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه در همایش بزرگ تجارت ایران و عراق، ظرفیت سالیانه صدور خدمات فنی و مهندسی ایران را 25 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: نیاز خدمات فنی و مهندسی در عراق در دوره پساداعش 500 میلیارد دلار است، اما از پتانسیل ایران فقط در حد سالیانه یک میلیارد دلار استفاده می شود.
"علی یزدانی" معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از افزایش پنج درصدی صادرات ایران به عراق در شش ماه گذشته در مقایسه با پارسال و رسیدن آن به سه میلیارد و 168 میلیون دلار خبر داد و گفت: باید زمینه حضور شرکت های فنی و مهندسی ایرانی در عراق، گسترش زیرساخت های مالی و بیمه ای، استفاده از ارزهای محلی و تجارت بدون پول و لزوم افزایش تجارت در زمینه های دارویی، غذایی و مصالح ساختمانی فراهم شود.

 

"راجح صابر عبود الموسوی" سفیر عراق در تهران در این نشست، ارتقای سطح روابط اقتصادی تهران - بغداد را خواستار شد و گفت: در سال 2004 کمیته مشترک ایران و عراق تشکیل و نمایشگاهی در کنار آن شکل گرفت که امید است این موضوع پیگیری شود.

 

 

نظر شما :
captcha