۱۳۹۸ جمعه ۲۶ مهر ساعت : 15:59 بوقت تهران
تاریخ ایجاد: ۱۳۹۷ شنبه ۱۷ شهريور   تعداد بازدید : 1821

گزارش چهارمین کنفرانس بین المللی کارآفرینی

 

چهارمین کنفرانس بین المللی کارآفرینی  با محوریت بررسی آخرین دستاوردهای علمی در خصوص دانش کارآفرینی و بهبود محیط کسب و کار و استخراج سیاست ها، راهبردها و راهکارهای اجرایی کارآمد و مؤثر برای توسعه کارآفرینی در کشور با حضور دکتر رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور ایران، دکتر روزنانی، رئیس دانشکده مطالعات دانشگاه یو پی ام مالزی، دکتر ذوالقرنین رئیس دانشکده کسب وکار دانشگاه یو پی ام، دکتر بلگیس، رئیس دانشگاه اوندوکوزمائیس ترکیه و جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران داخلی و خارجی 13 و 14 شهریور ماه  1397در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 در چهارمین کنفرانس بین المللی کارآفرین، چهار پنل کاربردی، توسعه مشارکت عمومی - خصوصی (PPP) در کشور، چالش های توسعه مراکز شتابدهی کسب وکارها و استارت آپ ها  در کشور، توسعه کارآفرینی منطقه ای و روستایی مبتنی بر سیاست های اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی سازمانی در شرکت ها و سازمان های دولتی با حضور متخصصان و سیاستگذاران این حوزه ها و دو کارگاه تخصصی  تأمین مالی استارت آپ ها و طراحی مدل کسب وکارهای نوآورانه نیز برگزار گردید.

در این کنفرانس همچنین تفاهم نامه هایی در سطح بین المللی با دانشگاه اوندوکوزمائیس ترکیه و دانشگاه UPM مالزی و در سطح ملی با کنسرسیوم توسعه اعتماد مبین به عنوان سهامدارعمده مخابرات ایران، به امضا رسید. 

از دیگر برنامه های مهم این رویداد برگزاری اولین نمایشگاه استارت آپ ها و شرکت های فناور با شرکت بیش از 15 شرکت فناور بود که با استقبال بازدیدکنندگان روبه رو شد. 

 

در ابتدای افتتاحیه این کنفرانس، دکتر محمدرضا زالی، رییس دانشکده کارآفرینی و رییس کنفرانس، ضمن خوش آمد گویی به مهمانان، بیان داشتند توسعه ی کار آفرینی به عنوان یک استراتژی ملی پیشرفت  کشورها در خلا شکل نمیگیرد بلکه نیازمند محیط کسب وکار مطلوب یا نسبتا مطلوب می باشد و رویکرد اصلی این کنفرانس رویکرد اجرایی-علمی است تا رویکرد صرفا علمی.

در واقع دراین کنفرانس تلاش می شود با بهره گیری از پتانسیل های بخش خصوصی و دولتی کشور و با استفاده از تجربیات سایر کشورها، پیشنهادات علمی ، اجرایی و کاربردی را برای بهبود محیط در همین شرایط رکود تورمی شدید ارایه کرده و پس از کنفرانس از طریق رویسای پنل ها در اختیار دولت ومجلس قرار گیرد.

 

در ادامه دکتر علی عبدالعلی زاده با بیان اینکه نظام عمرانی کشور نظام پیمانکاری است، مشارکت بخش عمومی و خصوصی را "دگرگونی در نظام عمرانی کشور" دانست و افزود: در حال حاضر نظام عمرانی کشور یک نظام پیمانکاری است،  به این معناکه ، دستگاه اجرایی (دولت) به خودی خود ،ایده پرداز، تجهیز کننده منابع و هم انتخاب کننده ی کارگر وکارفرما بوده و خود ساخت وبهره برداری از طرح را برعهده دارد، درحالی که در نظام توسعه گری تمام وظایف با دولت نیست. از لحاظ کیفی در نظام پیمان کاری ، دستگاه اجرایی عملکرد پیمان کار را کنترل می کند ، اما در نظام توسعه گری به دلیل اینکه مردم تجهیز منابع کرده وبهره بردار خواهند بود ایده پردازی از انحصار دولت درآمده است.

در واقع نظام پیمانکاری به تورم دامن می زند به طوری که دولت زمانی که با کمبود منابع مواجه شود یا پروژه را متوقف کرده و یا از سرعت آن می کاهد و با استقراض از بانک تورم را ایجاد یا تشدید می کند.

ایشان دستاوردهای نظام توسعه گری را در ابتدامشارکت مردم(کارشناسان) در ایده پردازی طرحهای توسعه کشور و سپس تجهیز منابع از سوی مردم(خصوصی- تعاون)، کاهش بار تورمی توسعه، کوچک شدن دولت و افزایش سهم مردم در اداره کشور تعریف نمودند.

 

پس از استراحت کوتاهی دکتر رضا ویسه،  معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور ایران و رئیس اولین پنل، (کارآفرینی سازمانی وکارآفرینی در دولت) با تاکید بر ترویج فرهنگ کارآفرینی در خصوص دولت کارآفرین به سخنرانی پرداختند.

وی پایین بودن بهره‌وری و بازده دارایی را از بزرگترين چالش‌هاي شرکت‌هاي دولتي دانست و گفت: درآمدهای دولت باید صرف ایجاد زیرساخت های سودآور شود.

ایشان اصلي‌ترين راهكار بهره‌ور شركت‌هاي دولتي را واگذاري شركت‌ها و بنگاه‌ها به بخش خصوصي در فضاي رقابتي، بهره‌ور و با انگيزه دانسته و بیان داشتند، در چنين شرايطي، مديران كارآمد فضاي كسب و كار را به فضاي كارآفريني و موفقيت و سوددهي تبديل مي‌نمايند. لذا دولت‌ها بايد تصدي‌گري را رها كرده و خود به دولتي كارآفرين تبديل شوند. بنابراین چابك‌سازي و كوچك بودن دولت از ديگر الزامات دولت كارآفرين مي‌باشد.

وی در ادامه عملكرد دولتها را نشانه عدم تمایل دستگاه‌هاي دولتي به واگذاري دانست و گفت: در واگذاري‌هاي انجام شده هم، تنها براي جبران كمبود بودجه، سهام شركت‌ها واگذار گرديده و مديريت (ناكارآمد) دولت همچنان بر اين شركت‌ها اعمال مي‌شود.

از طرف دیگر،دولتهای مختلف در بازه‌های زمانی سیاستهای تزریق سرمایه را برای کار آفرینی و ایجاد اشتغال ارایه نموده اند لیکن به دلیل مشخص نبودن شاخص‌های کارآفرینی و عدم تشخیص متقاضیان،  تسهیلات ارایه شده نتیجه مطلوب را نداشته و تنها در شرایطی که این سرمایه به کارآفرینهای واقعی (کاملا به صورت تصادفی) تعلق می گرفت، مثمر بوده است.

ویسه افزود: دستگاه دیپلماسی دولت با استفاده از فرصت منازعات منطقه‌ای مانند منازعه ترکیه‌ـ‌روسیه و منازعه قطر‌ـ‌کشورهای حوزه خلیج فارس، رایزنیهای لازم برای ورود به بازار این کشورها را فراهم نمود. لیکن جامعه کارآفرینی کشور در افزایش سهم و کسب بازارهای منطقه‌ای موفق عمل نکرد.

بحران ارزی فرصت مناسبی برای تامین ارز از طریق افزایش صادرات بوده لیکن جامعه کارآفرینی و دانشگاهها تمهیدی برای پوشش ارز و تراز تجاری به دولت و کارآفرینان ارایه نداده‌اند.کارآفرینی نتیجه فعالیت صحیح بخشهای مختلف اعم از مهندسی، خدماتی و غیره می‌باشد لذا در گام اول بایستی زیر شاخه‌های کارآفرینی اصلاح گردد و این اصلاح باید از طریق دانشگاهها صورت پذیرد.

بنابراین صرف ایجاد دانشکده و یا دانشگاه کارآفرینی به تنهایی برای معقوله کارآفرینی کافی نمی باشد و دانشگاهها باید در رشته های مختلف فرهنگ کارآفرینی را ترویج داده و مدیرانی کارآفرینی و ایده‌پرداز را تربیت نماید. تمامی این فعالیتها و همچنین انتخاب مدیران (دولتی) و چگونگی کار کرد بنگاه‌ها بایستی توسط دانشگاه‌ها مورد ارزیابی و شاخص‌سازی قرار گرفته و براساس آن پیشنهادات اصلاحی لازم به مجموعه دولتی ارایه گردد.

وی در پایان اظهار داشت: دانشكده‌هاي كارآفريني بايد از خودشان شروع نمايند و با حداكثر بهره‌وري و فضايي كه دارند، بهره‌ورترين نيروها را تربيت نمايند. سپس اين فرهنگ‌سازي از دانشگاه‌ها به مديران دولتي، صنعتگران، بازرگانان تسري يافته و تبديل به فرهنگ غالب جامعه گردد. ان شاءلله

سپس موریتس هولتمن از کشور آلمان ، در رابطه با مدیریت تغییر مقاله ای ارائه نمودند و جهت آماده شدن برای تغییر توصیه هایی داشتند از جمله، داشتن انگیزه برای ایجاد تغییر ، یادگیری از ابتکارات قبلی، ایجاد تیم‌های مشارکتی ، ایجاد یک نقشه راه برای تغییر و اطمینان حاصل کردن از قوی بودن شبکه‌های ارتباطی و پشتیبانی.

همچنین ایشان الزامات عوامل تغییر را اینگونه برشمردند:آموزش و پرورش کسب‌وکار ،دانش روانشناسی کسب‌وکار، تجربه به همراه فرآیندهای مدیریت تغییر در مدیریت کارکنان و کاربرد روش‌های متعادل و عاری از منافع شخصی، افزایش حساسیت سهامداران به تفاوت بین سطوح موضوعی و شخصی توسط تمام اعضای یک گروه به عنوان یک نهاد بی‌طرف.

در آئین اختتامیه، دکتر پاداش دبیر علمی کنفرانس بیان داشتند که در طی این دوروز چهار پنل و 36 مقاله ارزشمند در زمینه های مربوطه ارائه گردید.

در خصوص پنل اول، ما به طور جد اعتقاد داریم مسیر توسعه یک کشور از طریق دولت مقتدر و کارآفرین میسر است.

در پنل دوم ابهاماتی در بخش خصوصی وجود داشت که در این زمینه دست آورد های پنل PPP در قالب پیشنهادات اصلاحی  به دولت ارادئه خواهد شد.

در پنل سوم که بسیاری مقالات هم با تاکید بر محیط کسب و کار ارائه شدند، یکی از عوامل بسیار مهم در این زمینه و در شرایط فعلی افزایش نرخ دلار می باشد که آثار آن را مشاهده می کنیم، امیدواریم طبعات جبران ناپذیر این وضعیت بتواند توسط دولت مردان ما تدبیر شود و تصمیماتی در جهت بهبودشرایط معیشتی مردم اتخاذ شود چرا که زمانی فرد دست به کارآفرینی می زند و کشوری کارآفرین ساخته می شود که فرد دغدغه ی معیشت خود را نداشته باشد.

در پنل آخر که در حوزه شتابدهنده های کسب و کار و حوزه ی استارتاپی بود به چند موضوع مشخص همچون سرمایه گذاری های خارجی در استارتاپ های ایرانی اشاره شد.

درپایان کنفرانس آندره شوارتزر اذعان کرد: در دانشکده کارآفرینی، دوستداران و پژوهشگران، بدون هیاهیوی بیرونی مسائل محیط کسب وکار را به طور علمی موردتوجه قرارداده است و ایفای چنی نقشی ازسوی دانشکده به منزله شنا درجهت مخالف حرکت آب وساختارشکنانه است.

دکتر محمد رضا زالی در سخن پایانی خود گفت:  

در حالی که حضور رهبران کارآفرین واستارت آپ ها نیز به غنای کنفرانس افزود، دکتر عبدالعلی زاده از نظر کیفی کنفرانس را بسیار سطح بالا ارزیابی کردند و قطعا نتایج پنل پی پی پی را از طریق ایشان برای بازنگری لایحه فوق تحویل کمیسیون اقتصادی هیات دولت خواهیم کرد. حضور بخش خصوصی و اتاق بازرگانی و مدیران و سیاستگزاران به اتفاق در یک کنفرانس نشان از همدلی هردوطرف برای حل مسایل محیط کسب وکار کشور عزیزمان است. موفقیت این رویداد تاریخی را مدیون همدلی اساتید دانشجویان و کارکنان دانشکده هستیم.

دست مریزاد برای همه مسئولین و دست اندرکاران اجرایی کنفرانس و کارگاه های جانبی آن وکمیته های دانشجویی.