۱۳۹۹ سه شنبه ۶ خرداد ساعت : 1:21 بوقت تهران
تاریخ ایجاد: ۱۳۹۸ شنبه ۲۲ تير   تعداد بازدید : 940

انتصاب دکتر بابک ضیاء به عنوان رئیس کرسی "کارآفرینی یونسکو"

 

 

 

بر اساس مصوبه شورای بین الملل دانشگاه تهران مبنی بر ایجاد کرسی های کارآفرینی در یونسکو ، دکتر بابک ضیاء به عنوان رئیس کرسی "کارآفرینی یونسکو" که به تأیید کمیسیون ملی یونسکو در ایران و سازمان یونسکو رسیده است منصوب شد. 

 

سازمان علمي، فرهنگي و آموزشي ملل متحد(یونسكو) يكي از موسسه­هاي تخصصي سازمان ملل متحد است كه 4 نوامبر 1946 تاسيس شده و مقر آن در پاريس مي باشد. ايران در 30 ارديبهشت 1325 اساسنامه­ ي يونسكو را پذيرفت و از 15تير ماه 1327 رسماً به عضويت آن در آمد. برنامه­هاي مهم يونسكو را مي­توان به­شرح زير خلاصه كرد:

  • آموزش براي همه در تمام طول عمر:

مجموعه­اي از فعاليت­هاي اين برنامه به طرح­هاي ملي به منظور ترميم و بازسازي نظام هاي آموزشي و توسعه­ي راهبردهاي آموزشي جايگزين كمك مي­كند تا آموزش دائمي را براي همه ميسر سازد.

  • علم در خدمت توسعه:

فعاليت­هاي اين برنامه به كشورهاي عضو در زمينه­هاي آموزش عالي و تحقيق در عرصه علوم طبيعي و اجتماعي و همچنين در زمينه كاربرد اين علوم در امر توسعه كمك مي­كند.

  • توسعه فرهنگي:

به­طور خلاصه، فعاليت­هاي يونسكو در اين زمينه بر انجام تحقيق به منظور يافتن نقطه پيوندي ميان فرهنگ و توسعه و حفظ ميراث فرهنگي جهاني استوار است.

  • ارتباط، اطلاع رساني و انفورماتيك:

فعاليت­هاي اين برنامه بر رشد و ترقي گردش آزاد اطلاعات، آزادي بيان، آزادي مطبوعات، استقلال رسانه­ ها و كثرت­گرايي متمركز است.

به اين برنامه­ها بايد تلاش يونسكو براي دستيابي به نوعي فرهنگ صلح را افزود. يونسكو داراي شوراي اجرايي مركب از 24عضو و دبيرخانه كل است كه مقر آن در كاخ يونسكو در پاريس قرار دارد. در حال حاضر بيش از 120كشور در يونسكو عضويت دارند.

يكي از راهکارهای توسعه و تحقق اهداف يونسکو، مبادلة تجربه و دانش ميان دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي مي‌باشد. با عنایت به این که طبق اساسنامه سازمان یونسکو، این موضوع از مأموريت های يونسكو نیز محسوب می شود، تشويق و ترويج همكاري‌هاي بين‌المللي بين دانشگاهي و همکاري‌هاي مشترک دانشگاهيان و پژوهشگران در مناطق گوناگون مي‌تواند مزاياي ارزنده‌اي براي جوامع علمي به ارمغان آورد. با نگرش به اين‌ مسأله که تجارب حاصله از برنامة کرسي‌هاي UNESCO/UNITWIN  مي‌تواند انگيزة بيشتري براي تحرک علمي و انتقال سريع دانش، از طريق ايجاد شبکه‌هاي ارتباطي  باشد؛ در سال 2010  سازمان یونسکو و دانشگاه تهران موافقت‌نامه‌اي را با يکديگر منعقد کرده‌اند که منجر به راه‌اندازي کرسي کارآفريني يونسکو در جمهوری اسلامی ايران شده است.

  • اهداف كرسي يونسكو

هدف از برقراري اين کرسي ترويج نظام يکپارچة پژوهشي، آموزشي و گردآوري اطلاعات و مستندسازي در حوزة کارآفريني است، تا از اين رهگذر موجبات همکاري‌هاي لازم را در سطح عالي بين‌المللي ميان پژوهشگران، استادان دانشگاه و موسسات آموزشي در ايران و جهان  و به‌ ويژه در منطقه غرب آسيا فراهم آورد. اين کرسي داراي اهداف خاصي به شرح زير مي‌باشد:

  • برنامه‌ريزي وگسترش برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي و تلاش در جهت ظرفيت‌سازي درحوزة کارآفريني به­عنوان يک موضوع ميان رشته‌اي
  • برقراري دفاتر ارتباطي و شبکه سازی ميان دانشگاه‌ها و صنعت و برگزاري کنفرانس‌ها و سمپوزيوم‌هاي علمي و تخصصي مشترک با موضوع با کارآفريني
  • حمایت درجهت انتشار نشریات و مقالات مرتبط با  دانش کارآفرینی