بازدید دانشجویان دانشکده کارآفرینی از مرکز پردازش دیجی کالا

بازدید دانشجویان دانشکده کارآفرینی از مرکز پردازش دیجی کالا


طی هماهنگی بعمل آمده با شرکت دیجی کالا، دانشجویان دکتر رضا محمد کاظمی در درس طرح کسب و کار دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در روز سه شنبه مورخ 17 دی ماه 1398 با هدف آشنایی با روند ارائه خدمات یک کسب و کار از مرکز پردازش شرکت مذکور بازدید نمودند. در این بازدید، مهندس نیرومندی، از بخش روابط عمومی آن شرکت به عنوان مسئول بازدید، دانشجویان را همراهی و توضیحات جامعی را درخصوص بخش های مختلف مرکز، ارائه نمودند.

شرکت دیجی کالا در بهمن سال 1385 راه اندازی گردیده که در حال حاضر دارای یک دفتر مرکزی در خیابان گاندی به عنوان محل استقرار دپارتمان بازاریابی، اداری، روابط عمومی و بازرگانی و دفتر دوم در خیابان جردن به عنوان محل استقرار تیم های فنی و مالی و فناوری می باشد. مرکز سوم نیز که بازدید دانشجویان از آن صورت پذیرفت، واقع در کیلومتر 16 جاده کرج در شهرک دانش به عنوان مرکز پردازش کالای دانش نام دارد که با وسعت 50 هزار مترمربع به عنوان بزرگترین مرکز پردازش در ایران و خاورمیانه می باشد. همچنین دو مرکز پردازش دیگر در شادآباد که مخصوص کالاهای سوپرمارکت و سرویس دهی به تهران و کرج بوده و مرکز دیگر در شرق تهران واقع گردیده است.

 مدل کسب و کار در شرکت دیجی کالا پیش از این به صورت خرده فروشی بوده لیکن در حال حاضر ترکیبی از خرده فروشی و Marketplace می باشد که این امر منجر به بزرگ شدن دیجی کالا گردیده است. همچنین بیش از یک سال است که کالاهای زودمصرف (سوپرمارکتی یا Fresh) به محصولات اضافه شده که گستره خدمات را افزوده است.

بازدید گروه از سوله 7000 متری که به صورت Storing Location قفسه بندی شده و برای پردازش بیش از 150 هزار سفارش، آماده شده بود، آغاز گردید و پس از رعایت نکات ایمنی توسط کارشناس HSE آن مرکز، به سوله مربوط به واحد تولید محتوای دیجی کالا ادامه یافت. سرکار خانم حسینی از واحد تولید محتوا توضیحات جامعی را درخصوص نحوه عکاسی محصول، آماده سازی محصولات برای عکاسی، استودیوی خلاق، عکاسی لباس، عکاسی صنعتی، عکاسی محصولات خانگی، تهیه محتوای متن، محتوای صوتی، تولید محتوای ویدئویی، مونتاژ، مدیریت کامنت ها برای فروشندگان، تیم درج محصول در وب سایت و... ارائه نمودند.

سپس گروه بازدید به سوله دیگر هدایت شده و با نحوه آماده سازی سفارش مشتریان، بسته بندی کالا و ارسال آنها آشنا گردیدند. از نکات جالب در این بخش، چیدمان مناسب تیم ها در کنار یکدیگر و  نمایش عملکرد آنها در قالب KPI و OKR های نیروهای انسانی در مونیتور سالن و ایجاد حس رقابت در بین آنان بود. لازم به ذکر است در حال حاضر این شرکت توانسته است کالاهای خود را به 54 هزار نقطه اعم از شهرستان ها و روستاهای دور و نزدیک در سراسر کشور ارسال نماید.

در پایان نیز توضیحاتی درخصوص زیرمجموعه های دیجی کالا همچون دیجی‌استایل Digistyle)، دیجی‌کالا نکست (Digikala Next)، دیجی‌کلاب (Digiclub)، دیجی‌پی (DigiPay) و فیدیبو (Fidibo) ارائه گردید.

 

 

 

 

آدرس کوتاه :